Ekrany akustyczne obecnie są całkiem ładne

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy ekrany akustyczne zaczęły się pojawiać, ludzie mieli co do nich mieszane uczucia. Z jednej strony były one przydatne, bo natężenie hałasu, które zza nich docierało, faktycznie było znacznie niższe, niż to, które docierało zanim je postawiono. Ale jednocześnie nie prezentowały się one najlepiej. Owszem czasami starano się zrobić wiele, aby jednak nie psuły wizualnie krajobrazu, jednak nie wszędzie się to udawało. Obecnie prezentuje się to trochę inaczej, a co się z tym wiąże, istnieje spora szansa, że w wielu miejscach idealnie będą się one komponować z otoczeniem.

Betonowe bloki

Na samym początku, kiedy ekrany akustyczne zaczynały być stosowane, zazwyczaj były betonowe, szare i prezentowały się naprawdę mało ciekawie. Później próbowano coś z tym robić, więc zamiast betonowej ściany w jednolitym kolorze, budowano je z mniejszych bloczków, które miały półokrągłe kształty, były kolorowe, a do tego jeszcze można je było wypełnić ziemią i wsadzić kwiaty, więc na samej górze takiego ekranu akustycznego mogły rosnąć rośliny.

Czasami przy odpowiedniej aranżacji, takie zabiegi się udawały i tego typu ekran akustyczny prezentował się względnie ładnie, jednak ludzie, którzy musieli na niego cały czas patrzeć, nie byli tak do końca zadowoleni. Ciągle jednostajny krajobraz, nie widać co jest po drugiej stronie, a i dla kierowców jazda wzdłuż takich betonowych ścian, niekoniecznie musiała być przyjemnym doświadczeniem. Jednak od kilku lat to się zmienia i ekrany akustyczne nie są już wykonane z betonu i co najważniejsze, nie zasłaniają widoku, który znajduje się za nimi. Dzięki temu, ludzie mieszkający przy takim ekranie nie czują się odcięci od świata, a dla kierowców nie jest to monotonna jazda.

Jakie zastosowania są teraz?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak teraz prezentują się ekrany akustyczne, to warto wiedzieć, że są one wykonane z mocnego materiału, który w dolnej części jest specjalnie wzmacniany, aby nic się z nim nie stało nawet wtedy, gdy uderzy w nie samochód. Co więcej, w tej dolnej części mogą się też co jakiś czas znajdować drzwi, aby można się było szybko dostać na jezdnię, bez konieczności pokonywania na niej kilku kilometrów. Po prostu wchodzi się od zewnątrz, tymi drzwiami, które są najbliżej miejsca przy których chcemy się znaleźć.

W górnej części, takie ekrany akustyczne najczęściej są wykonane z przezroczystego plastiku, a to oznacza, że z jednej strony zatrzymują dźwięk, a z drugiej spokojnie można obserwować, co znajduje się po ich drugiej stronie. Dość często w na tej przezroczystej części naklejone są wizerunki ptaków, co poza praktyczną rolę sprawia również, że taki ekran akustyczny prezentuje się ciekawiej i ładnie. Ale najważniejsze jest to, że zmiana stosowanego materiału, nie wpłynęła ani na wytrzymałość takiego ekranu akustycznego, ani na jego działanie. Ekrany akustyczne to ważna część naszych dróg, zwłaszcza tych, na których jest duży ruch. Dlatego też, pojawiają się one coraz częściej, jednak co ważne, prezentują się coraz lepiej. To oznacza, że ludzie godzą się na ich postawienie, bo wiedzą, że mogą wiele na tym zyskać i jednocześnie nie zniszczy to krajobrazu. To też oznacza, że przyzwolenie na stawianie takich ekranów akustycznych jest coraz większe.